Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čeho se vyvarovat, když s dětmi mluvíte o koronaviru

Radost z nečekaných prázdnin už v těchto dnech školáky nejspíš opouští. Většina škol a pedagogů rodiče každodenně zásobuje učivem a po uzavření sportovišť, kroužků a kulturních institucí je nutné děti zabavit jinak.

Souběžně s tím, jak se v Evropě epidemii nedaří zastavit ani zpomalit a přibývá vážných případů, dokonce úmrtí, může být pro děti obtížné pochopit, co se venku vlastně děje. Mohou mít obavy z budoucnosti, strach ze ztráty nejbližších, mohou zažít úzkostné stavy, smutek a izolaci ze ztráty kontaktů s kamarády.

Rodiče se obvykle snaží děti od nepříjemných a smutných zpráv izolovat. To ale úplně nejde, mnohdy to může být i k jejich újmě – děti nemohou žít ve sladké bublině. Měly by být připraveny i na těžké a nepříjemné věci, které každý z nás v životě dříve či později prožije.

UNICEF proto pro české rodiče připravil odborná doporučení, jak s dětmi o koronaviru mluvit. Jakých základních chyb se vyvarovat?

Dětské vnímání je odlišné. Není lepší způsob, jak zjistit, co děti o koronaviru vědí a jak situaci prožívají, než se jich na to zeptat. Mnoho rodičů s dětmi mluví, ale stejně důležité je jim naslouchat, upřímně se dětí ptát na to, co si myslí, jak uvažují, co jim dělá starosti.

Pokud mají děti obavy, nezlehčujte je. Ujistěte je, že je přirozené mít v této situaci starosti a že s Vámi o svých obavách mohou kdykoliv mluvit. Věnujte jim plnou pozornost.

Děti potřebují znát pravdu. Pravda je nejlepší obranou proti dezinformacím, které se teď šíří ještě více než jindy. Pokud na jejich otázky neznáte odpověď, není nutné hádat nebo si vymýšlet. Využijte příležitost k tomu se nad možnými odpověďmi zamyslet společně, zapojte děti do přemýšlení a vyhledávání informací.

Důležité je v rozhovoru zohlednit věk dětí a úroveň jejich chápání. Pokud jsou děti ještě velmi malé a zatím o nemoci neslyšely, není nutné je na tuto situaci upozorňovat. Využijte příležitost pro zopakování správných hygienických návyků – ruce si můžete mýt společně!

Při sledování tolika znepokojivých zpráv v televizi nebo na internetu mohou děti nabýt dojmu, že jsou v bezprostředním ohrožení. Pokud se nacházíte v oblasti, kde vypukla nákaza, připomeňte svým dětem, že většina nakažených má lehký průběh nemoci a že mnoho dospělých usilovně pracuje na tom, abychom byli v bezpečí. Pro děti je důležité vědět, že lidé si navzájem pomáhají, jsou vůči sobě laskaví a solidární.

Podělte se s dětmi o příběhy zdravotníků a vědců, kteří pomáhají zastavit epidemii, nebo dobrovolníků, kteří šijí roušky a starším lidem pomáhají s nákupem. Pro děti to může být velkou útěchou – a později v životě snad i inspirací :o)

Domácí výuka, karanténa, pozastavení kroužků a koníčků je pro chod rodiny velkým narušením. Přesto je nesmírně důležité v maximální možné míře udržet pravidelný denní režim a pocit „normálnosti“. V krizových situacích to je důležitá forma psychologické pomoci.

Se vzrůstajícím počtem nakažených roste i riziko, že při svém návratu domů, do zaměstnání a do škol budou vyléčení lidé čelit diskriminaci. Ověřte, zda Vaše děti nezažily šikanu, nebo k ní samy nepřispěly. Připomeňte dětem, že šikana je něco, co mezi děti a do školy nepatří. Lidé, kteří se z nemoci vyléčili, potřebují naši pomoc a psychickou podporu.

A to nejdůležitější: v náporu nových povinností a nutnosti řešit spoustu nečekaných situací nezapomínejte sami na sebe! Svým dětem budete nejvíce nápomocni, pokud budete sami v pořádku. Děti budou klidné, pokud i Vy budete v klidu.

Mnoho lidí teď mluví o pozitivních přínosech karantény, o tom, že rodiny konečně tráví více času spolu. Věřím, že ve většině rodin tomu tak je. Mimořádná situace je ale současně velkým stresorem a v řadě rodin může přispět i k hádkám a neshodám. A co teprve děti, pro které byla škola únikem z prostředí, kde dochází k šikaně, násilí, týrání a zneužívání?

I když děti nepatří mezi koronavirem nejvíce ohrožené skupiny, současná mimořádná situace pro ně může být psychicky náročná a může s sebou přinášet jiné druhy rizik. Mluvme s nimi, naslouchejme jim, chraňme je před úzkostí a strachem! ZASTAVMECOVID.cz.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavla Gomba | čtvrtek 19.3.2020 15:47 | karma článku: 14,17 | přečteno: 1152x
  • Další články autora

Pavla Gomba

Hotově nebo kartou? České dilema mají skvěle vyřešeno i tam, kde byste to vůbec nečekali.

Na odpočívadle pod průsmykem Pelela se prohání čerstvý himálajský vítr. Aby ne, jsme ve výšce 3400 m n.m. a teplotní rozdíl oproti údolí je pořádně znát.

16.8.2023 v 7:10 | Karma: 39,09 | Přečteno: 7771x | Diskuse| Společnost

Pavla Gomba

Děti jako zrcadlo. I křišťálová koule.

1. červen patří dětem. Rodiče jim kupují pamlsky a každá obec, firma či obchodní centrum pro děti pořádají zábavu. Původní myšlenka, proč slavit „den dětí“, však byla jiná.

2.6.2023 v 15:48 | Karma: 14,38 | Přečteno: 448x | Diskuse| Společnost

Pavla Gomba

České děti nežijí v bublině

Smích, štěstí a radostná bezstarostnost. Obraz dětství je tím zářivější, čím dále v čase se od něj nacházíme. Ve skutečnosti se však ve třinácti člověk může trápit úplně stejně jako ve třiceti.

10.3.2023 v 15:16 | Karma: 20,80 | Přečteno: 1319x | Diskuse| Společnost

Pavla Gomba

Jak se vybírá Dítě Česka

Řeknu to hned: těžce! Najít a ocenit nejaktivnější, nejinspirativnější a nejnadanější dítě v České republice je nejméně stejně náročné jako výběr osob pro udělení státního vyznamenání :o)

27.10.2022 v 18:15 | Karma: 34,44 | Přečteno: 2356x | Diskuse| Společnost

Pavla Gomba

Hodně nebo málo – voda je problém

„Takhle se to tady nedělá!“ Vzpomínám na ten káravý pohled, když mě ráno příslušník místní ochranky přistihl ve společné umývárně. Dodnes se stydím za to, že jsem při čištění zubů nechala vodu téct. Teď už kohoutek zavírám i doma.

24.8.2022 v 16:47 | Karma: 18,63 | Přečteno: 808x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Slunečný začátek týdne ve středu vystřídají přeháňky. O víkendu bude bouřit

13. května 2024  6:20,  aktualizováno  7:18

Počasí v Česku bude zpočátku týdne slunečné a s maximálními teplotami až do 25 °C. Změna ovšem...

Šojgu končí v křesle ministra obrany. Putin chce místo něj Bělousova

12. května 2024  20:34,  aktualizováno  13.5 7:14

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl jmenovat dosavadního prvního místopředsedu vlády Andreje...

Americký voják zadržený ve Vladivostoku se odvolal proti vazbě

13. května 2024  6:43

Americký voják, kterého na začátku tohoto měsíce zadržely úřady ve Vladivostoku na ruském Dálném...

V Litvě volí prezidenta, do druhého kola postupují Nauséda a Šimonytéová

13. května 2024  6:36

V druhém kole litevských prezidentských voleb se utká dosavadní hlava státu Gitanas Nauséda s...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3013x
Viděla jsem kus světa, konflikty, války, nespravedlnost, obrovské lidské utrpení. Proč tedy věřím v dobro? Protože se s ním každý den setkávám!

Seznam rubrik