Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velké proměny malého království

Když jsem v roce 2003 letěla do Bhútánského království poprvé, slečna za odbavovací přepážkou se mě zeptala, do kterého že to Bhútánu letím, jestli do toho v Indonésii? 

Ani jsem se nad tím nepozastavila, bylo to relativně krátce potom, co se země po staletích izolace začala otvírat cizincům. A to velmi opatrně: počet turistů omezili na 5 tisíc za rok a také zavedli speciální turistickou daň ve výši 200 dolarů za den.

Bhútán, jak jsem ho tehdy poznala, pro mě byl posledním pohádkovým královstvím na světě: panenská příroda, laskaví lidé v národních krojích (pro ženy dlouhá sukně kira a pro muže sukně ke kolenům gho, ne nepodobná těm, co nosí Skotové) a především osvícený král, který v zemi zavedl politiku hrubého domácího štěstí, spočívající v rovnováze ekonomického rozvoje s ochranou kulturních a přírodních hodnot. Největším bezpečnostním rizikem v zemi byli toulaví psi a v hlavním městě Thimphu jste díky jednotným pravidlům pro výstavbu nerozeznali nové domy od těch starých několik století.

Od té doby jsem měla možnost se do Bhútánu několikrát vrátit. Když se právě teď dívám z okna hotelu Jumolhari na náměstí Clock Tower, pomyslný střed hlavního města, je těžké se ubránit nostalgii. Tradiční oděv vytěsnily džíny a napodobeniny značkových trik, během dne jen stěží přejdete ulici, protože zde sviští jedno terénní auto za druhým. Jasně, Himálaj stále stojí na svém místě a bhútánský venkov je pořád malebný. I tam se ale karta obrací: zatímco dříve člověk s mírně špatným svědomím fotil „domorodce“, dnes na vás lidé namíří své smartphony, aby si cizince řádně zdokumentovali nebo se návštěvou pochlubili na sociálních sítích.

Mezinárodní firmy zde řeší i takové „drobnosti“ jako, jakým způsobem vytvořit emailové adresy u zaměstnanců, kteří mají jenom křestní jméno. Je to obvyklé hlavně u lidí nad 40 let: Bhútán je prostě tak malá země, že v místních komunitách kdysi pro odlišení člověka stačilo jen křestní jméno, příjmení nebylo zapotřebí.

A tak zatímco v izolovanějších komunitách stále žijí lidé, kteří neumějí číst ani psát, jejich děti už žijí úplně stejně, jako ty naše: na svých telefonech sledují youtube, vesele chatují a kamarádí se hlavně na Twitteru a Facebooku. Co to s bhútánskou společností udělá, těžko říct.

Překotné proměny bhútánské společnosti asi nejlépe ilustruje příběh dětského mnicha Samdrupa, kterého sleduji už víc než 12 let. Poprvé jsem se s ním setkala, když mu bylo deset. Bylo to krátce po smrti jeho maminky (v Bhútánu tehdy byla jedna z nejvyšších úmrtností žen během těhotenství a porodu na světě – i to se už ale naštěstí změnilo). Otec si nevěděl se třemi dětmi rady, tak dal nejstaršího Samdrupa do kláštera. V klášteře nebyla pitná voda, takže všechny děti včetně Samdrupa trpěly svrabem a dalšími úpornými kožními nemocemi. Přísný režim, místo školy jen výuka posvátných textů a rituálů, tělesné tresty pro ty, kteří si text nezvládli zapamatovat. Asi nejhorší ale pro Samdrupa byla ztráta kontaktu s rodinou a kamarády.

Když jsem ho viděla o dva roky později, měla jsem důvod k radosti: v klášteře byla zavedena pitná voda a Samdrupa se podařilo dostat domů a podpořit jeho vzdělávání, takže rychle dohnal zameškané učivo. V roce 2014 jsem ho zastihla v posledním ročníku střední školy. A považte: včera si mě našel na Facebooku! Stále žije s rodinou ve své vesnici a hledá si práci, protože příležitosti k zaměstnání jsou v Bhútánu dost omezené.

Jsem ráda, že jsem bhútánskou pohádku poznala, ale vím, že je nenávratně pryč. Ano, mám chuť šlápnout na brzdu. Ale vždycky si v těchto momentech vzpomenu na babičku. Když se v 50. letech stěhovala z vrchlabské Harty do ostravského paneláku, byl to pro ni obrovský pokrok. V bytě tekla teplá voda a topilo ústředí topení. „Byla jsem moc šťastná. Nemusela jsem tahat dřevo a každé ráno zatápět, aby děti měly teplou vodu na mytí,“ často vzpomínala. Bylo by sobecké chtít po druhých, aby žili ve skanzenu, kam si jednou za rok přijedeme odpočinout a udělat hezké fotky na Facebook.

 

Jakkoliv jsme rozdílní, svět je jenom jeden. Podle kamaráda, který pracuje v laboratoři na DNA, je u nás tibetsko-mongolsko-bhútánská DNA překvapivě rozšířená. Nejspíš pozůstatek Čingischánových výpadů.  A protože dnes v Bhútánu pokračují třetím dnem oslavy nového roku, přeji všem Čechům s bhútánskými kořeny, i těm, kteří s tímto výjimečným královstvím sympatizují: šťastný losar!

Každý den je příležitost pro nový (a lepší) začátek : o)

 

Autorka s malým mnichem Samdrupem v roce 2005.
Samdrup po návratu z kláštera - sklizeň rýže.

 

Vysvědčení s otiskem palce Samdrupova otce.

 

Samdrup ve škole Ugyen Academy.
Zpráva od Samdrupa na FB.

 

Autor: Pavla Gomba | pondělí 19.2.2018 2:58 | karma článku: 24,71 | přečteno: 1102x
  • Další články autora

Pavla Gomba

Hotově nebo kartou? České dilema mají skvěle vyřešeno i tam, kde byste to vůbec nečekali.

Na odpočívadle pod průsmykem Pelela se prohání čerstvý himálajský vítr. Aby ne, jsme ve výšce 3400 m n.m. a teplotní rozdíl oproti údolí je pořádně znát.

16.8.2023 v 7:10 | Karma: 39,09 | Přečteno: 7771x | Diskuse| Společnost

Pavla Gomba

Děti jako zrcadlo. I křišťálová koule.

1. červen patří dětem. Rodiče jim kupují pamlsky a každá obec, firma či obchodní centrum pro děti pořádají zábavu. Původní myšlenka, proč slavit „den dětí“, však byla jiná.

2.6.2023 v 15:48 | Karma: 14,38 | Přečteno: 448x | Diskuse| Společnost

Pavla Gomba

České děti nežijí v bublině

Smích, štěstí a radostná bezstarostnost. Obraz dětství je tím zářivější, čím dále v čase se od něj nacházíme. Ve skutečnosti se však ve třinácti člověk může trápit úplně stejně jako ve třiceti.

10.3.2023 v 15:16 | Karma: 20,80 | Přečteno: 1319x | Diskuse| Společnost

Pavla Gomba

Jak se vybírá Dítě Česka

Řeknu to hned: těžce! Najít a ocenit nejaktivnější, nejinspirativnější a nejnadanější dítě v České republice je nejméně stejně náročné jako výběr osob pro udělení státního vyznamenání :o)

27.10.2022 v 18:15 | Karma: 34,44 | Přečteno: 2356x | Diskuse| Společnost

Pavla Gomba

Hodně nebo málo – voda je problém

„Takhle se to tady nedělá!“ Vzpomínám na ten káravý pohled, když mě ráno příslušník místní ochranky přistihl ve společné umývárně. Dodnes se stydím za to, že jsem při čištění zubů nechala vodu téct. Teď už kohoutek zavírám i doma.

24.8.2022 v 16:47 | Karma: 18,63 | Přečteno: 808x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Neapol zasáhlo zemětřesení o síle 3,9. Ohnisko se nacházelo na svahu sopky Vesuv

27. dubna 2024  9:52

Oblast kolem sopky Vesuv nedaleko jihoitalské Neapole v sobotu ráno zasáhlo zemětřesení o síle 3,9....

Veřejnoprávní média by neměla mít zisk z reklamy, zní z Asociace komerčních televizí

27. dubna 2024  9:41

Mediální manažerka Klára Brachtlová už rok stojí v čele Asociace komerčních televizí (AKTV). Tu...

Bystroň tvrdí, že balíčky od Ruska nedostal. Stěžuje si, že se stal obětí kampaně

27. dubna 2024  9:12,  aktualizováno  9:25

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se ohradil proti článku magazínu Der Spiegel,...

Kanada přispěje české iniciativě na dělostřeleckou munici. Přidá i na drony

27. dubna 2024  8:55

Kanada poskytne další peníze na ukrajinskou výrobu dronů a na českou iniciativu, jejímž cílem je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3013x
Viděla jsem kus světa, konflikty, války, nespravedlnost, obrovské lidské utrpení. Proč tedy věřím v dobro? Protože se s ním každý den setkávám!

Seznam rubrik