Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomoz si sám aneb tady kampeličky fungují

5. 04. 2017 18:16:40
Na nízkých lavičkách uspořádaných do čtverce se tísní jedna žena vedle druhé. Kolem pobíhají děti, přesto je na pravidelném zasedání drobných střadatelek překvapivý klid. Za hluk, nepozornost a rušení se totiž platí pokuty.

I to patří mezi zásady komunitní záložny v Gasabo.

„Prosím pokladní, aby otevřely kasu,“ zahajuje jednání předsedkyně komunity. Tři ženy se zvednou a každá otevře jeden zámek na plastové pokladně. Rozdělení odpovědnosti mezi různé osoby snižuje riziko zneužití – tak jako u našich korunovačních klenotů :o))

„Kdo poskytne příspěvek do sociálního fondu?“ Předsedkyně se rozhlíží kolem, hlásí se tak třetina žen. Sociální fond je dobrovolný, nicméně příspěvky se zapisují do zelených vkladních knížek, které každá z členek vlastní. Základní výše je 100 rwandských franků, přibližně 3 Kč. Z fondu se potom platí pomoc v případě, že se některá z členek ocitne v mimořádné životní situaci, jakou může být například úraz nebo těžká nemoc. Přispěvatelky vstávají a peníze vkládají do velkého lavoru u nohou paní účetní. Lavor je tady vůbec ústředním předmětem: lidé v něm na hlavě přenášejí plodiny, s lavorem se chodí do nemocnice rodit, tady slouží jako kasička. Zvedám se a do zašedlého lavoru vkládám to, co bych doma dala za jeden oběd. Lavičkami to radostně zašumí.

Teď ale nastává hlavní část schůze: navyšování podílů v záložně. Jeden podíl má hodnotu 500 franků, na tomto setkání se účastní všechny. Členky se mohou navyšování zdržet pouze třikrát po sobě. Po zapsání nových podílů se hlásí ty, které si chtějí vzít půjčku. Půjčka je úročena 5 %, takže členkám, které půjčky nečerpají, se hodnota podílu zvyšuje. I půjčování však má svá pravidla: půjčku nelze použít na běžnou spotřebu, pouze na aktivity, které vytvářejí příjem, například pořízení sazenic nebo rozšíření půdy pro pěstování zeleniny.

To je totiž s projektem úzce spojeno. V Gasabo se ženy s podporou UNICEF učí pěstovat plodiny. Komunita k tomu poskytla velké pole před zdravotním střediskem. Na poli ženy experimentují s fázovanou sadbou, která zajistí obživu i mimo hlavní sklizeň, a s různými druhy hnojiv: v části označené T0 rostou fazole bez hnojení, T1 je označeno pole, kde se hnojí pouze organicky – hnojem místních krav a koz, a v části T2 používají hnůj kombinovaný s profesionálními hnojivy. Na první pohled je mezi T0 a zbytkem pole veliký rozdíl. Aby však bylo čím hnojit, je nutné mít zvířátka. Ve Rwandě jsou nejrozšířenější kozy, jedna však stojí na místní poměry spoustu peněz, 30 000 franků (cca 905 Kč). V rámci dobytčích bank proto UNICEF poskytl ženám také kozy jako vstupní kapitál na začátku projektu. Až se jim dostatečně rozmnoží, dvě mladá zvířata vrátí a bude je možné poskytnout jiné potřebné rodině.

„Kdysi jsem také pěstovala mrkev a brambory, ale nevěděla jsem, jak zajistit úrodu po celý rok. Díky tomuto projektu také vím, jak je zelenina zdravá, většinu sklizně proto využijeme doma. Můj syn Laurent je zdravý – jen se podívejte, jak má naducané tváře,“ zdvihá chlapce vysoko nad hlavu jedna z členek „představenstva“ záložny.

Částky, které členky spoří, jsou nízké, zvlášť když zvážíme, jak drahé je ve Rwandě jídlo: například malá láhev vody vyjde na našich 22 Kč, kilo mouky, ze které se s vodou připravuje základní příloha ugali, stojí 15 Kč. I to je ale na místní poměry hodně, vždyť kvalifikovaný lékař v okresní nemocnici má plat okolo 6 000 Kč měsíčně. Ptám se sama sebe, jak tady vůbec dokážou přežít – ale přežívají. Je to však za cenu toho, že z jednotvárné stravy a kritického nedostatku proteinů 38 % dětí zaostává, fyzicky i mentálně.

V Gasabo to je však už jiné: ženy tady vědí, jak pěstovat zeleninu, vlastní prací si zajistí obživu, která je ohleduplná k místnímu prostředí, jejich děti nejsou nemocné a ještě dokážou ušetřit! Teď zbývá jen „maličkost“: projekt rozšířit po celé zemi..

Autor: Pavla Gomba | středa 5.4.2017 18:16 | karma článku: 16.97 | přečteno: 672x

Další články blogera

Pavla Gomba

Zde raději nemarodit

Jak dí lidová moudrost, je lepší být zdravý (a bohatý) než chudý a nemocný. Lidé, kteří přicházejí do okresní nemocnice ve městě Nyanza, patří téměř výlučně do té druhé kategorie.

1.4.2017 v 8:18 | Karma článku: 17.31 | Přečteno: 836 | Diskuse

Pavla Gomba

Vyzujte se, vysíláme

Rozhlasové studio vypadá všude na světě podobně: stůl se sluchátky a mikrofony, pár židlí pro moderátora a hosty, hluková izolace na stěnách. V budově rwandského státního rozhlasu však narazíte na něco, co se jinde nevidí:

28.3.2017 v 23:04 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 554 | Diskuse

Pavla Gomba

Co si ve Rwandě určitě nevyfotíte

Žena v tmavě modré policejní uniformě sjede naše batohy přísným pohledem: „Žádné natáčení, žádné focení.“ Je sice skoro o hlavu menší než já, budí ale respekt.

28.3.2017 v 0:26 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 2051 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Magdalena Westman

Babiš mate rolákem

Koaliční vyjednávání se mohou protáhnout, ale z oblíbených roláků Andreje Babiše můžeme vyčíst leccos již nyní.

23.10.2017 v 19:39 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 762 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Metronom

Metronom je přístroj, který rovnoměrně odklepává rytmus hudební skladby. Jde rovněž o jeden ze symbolů leningradské blokády. Neznamenal jen varování před nálety.

23.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 13.87 | Přečteno: 416 | Diskuse

Jan Ziegler

Senzace: vládu sestaví štamgasti z Masných krámů

Už je to tak, vzhledem k tomu, že nikdo nechce do vlády s Andrejem Babišem, a ten zase nechce vládnout s Okamurovci a komunisty, hrozilo bezvládí. A v tento okamžik jsme se rozhodli jít do akce.

23.10.2017 v 17:42 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 918 | Diskuse

Miroslav Nigrin

Opilí úspěchem a adrenalin!

Tak už je pár dní po volbách. Když si tak pročítám ony stesky na sítích, tak si v duchu říkám, co vlastně lidi chtějí? A to nehovořím o těch výkřicích některých politiků o tom, že je ohrožena demokracie apod.

23.10.2017 v 16:38 | Karma článku: 21.53 | Přečteno: 482 | Diskuse

Pavel Nitka

My jsme ti slušní a nikdy bychom nikoho neurazili. Zato všichni ostatní jsou idioti!

Vůbec ničemu nerozumí a před své jméno by si měli dát titul Tb. Pro ty neznalé je to titul Totální blb... Divím se, že my slušňáci a dokonale moudří občané s nimi zvládáme sdílet stejnou republiku.

23.10.2017 v 16:17 | Karma článku: 19.28 | Přečteno: 857 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1082

Viděla jsem kus světa, konflikty, války, nespravedlnost, obrovské lidské utrpení. Proč tedy věřím v dobro? Protože se s ním každý den setkávám!Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.