Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrat do Rwandy, země tisíce kopců. A také jedné genocidy.

24. 03. 2017 9:25:05
V 5:25 ráno se na ruzyňském letišti dá koupit jenom kafe z automatu. Za prosklenou stěnou terminálu už svítá a město se pomalu probouzí do pátečního rána. Moje myšlenky jsou už ale tisíce kilometrů daleko.

Dnes se po osmi letech vracím do Rwandy – země, která mi v Africe k srdci přirostla nejvíce.

Proč právě Rwanda?

Zlato, diamanty nebo jiná nerostná bohatství byste zde hledali marně, zato byla Rwanda po dlouhá desetiletí pověstná krásou a rozmanitostí své krajiny. Na rozloze, jako je náš Středočeský kraj, najdete polopoušť, vysoké sopky s trvale zasněženými vrcholy i deštný prales s posledními volně žijícími horskými gorilami na světě. Svěže zelené kopce obrostlé čajem připomínají rýžová políčka někde na Sumatře. Přesto jsme v srdci Afriky. Zmínila jsem příjemné klima? Hlavní město Kigali je položeno stejně vysoko jako naše Sněžka, takže ani v létě zde nepoznáte, že jste jen kousek od rovníku.

Před událostmi z roku 1994 se Rwandě říkalo „africké Švýcarsko“.

Všechny krásy rwandské přírody však zastínila exploze násilí, která zemi tehdy zachvátila. V zemi, která měla pouhých 9 milionů obyvatel, byl během tří měsíců zavražděn 1 milion lidí. Možná víc. Přesný počet nikdo neví, po tisících se slehla zem a jejich příbuzní dodnes nevědí, co se s nimi stalo. Šlo tak o nejrychlejší a nejkrvavější genocidu v moderní historii lidstva. Ve Rwandě nebyl nikdo, kdo by někoho neztratil. Zmizely celé rodiny. Při mojí poslední návštěvě v městečku Nyamata, 15 let po genocidě, objevili při rekonstrukci septiku ostatky devíti žen. Místní jen odhadovali, které z jejich bývalých sousedek by to mohly být.

Při pohledu zdálky je taková exploze násilí zcela nepochopitelná. Opravdu zde žijí necivilizovaní a nenapravitelní divoši, kteří potřebují pevnou ruku bílého muže, protože sami si vládnout nedokážou? I s takovými názory se setkávám..

Kdo je však aspoň trochu obeznámen s poměry a vývojem událostí, které vedly až ke genocidě, může najít znepokojivé paralely s naší vlastní historií. V 50. letech většinoví Hutu vyhnali menšinové Tutsije do okolních zemí. Ti ale na svoji původní vlast nikdy nezapomněli a celá desetiletí se snažili o návrat do země, kde se narodili, kde měli domy, kde po celé generace obdělávali pole. Ke genocidě došlo paradoxně v situaci, kdy byly mezi exilem a rwandskou vládou uzavřeny dohody o mírovém návratu vyhnanců do vlasti. Pole a domy, které Tutsijové opustili, však neležely 40 let ladem – místní je dávno zabrali. Právě představa, že se vrátí původní vlastníci a vezmou si, co jim kdysi patřilo, byla hlavním spouštěčem rwandské tragédie. Nevím, jaké emoce by u nás vyvolal návrat sudetských Němců a nucené předání jejich původního majetku. S nadšením bychom je ale nevítali, tím jsem si jistá.

Při mojí poslední návštěvě ve Rwandě jsem poprvé měla pocit, že země tuto tragédii vnitřně překonala. Skončily komunitní soudy gacaca, vězni odsouzení za zločiny genocidy dostali po 10 letech amnestii a pro dnešní děti už jsou tyto událostí jen pouhou kapitolou v učebnici dějepisu. Člověk má neobyčejnou schopnost regenerace – pro mě je Rwanda důkazem, že život vždy zvítězí.

Musím ale přiznat, že mám ještě jeden důvod, proč se do Rwandy tak ráda vracím. Ten důvod je hodně osobní: jmenuje se Manira.

S Manirou jsem se poprvé setkala v roce 2005 při natáčení televizního dokumentu o situaci rwandských dětí. Manira ztratila rodiče a v pouhých 13 letech se musela postarat o dva malé sourozence. Děti žily v extrémní chudobě: Manira obdělávala políčko po rodičích a občas si přivydělávala nošením vody z 5 km vzdáleného jezera. Na školu samozřejmě nezbýval čas ani peníze. Jako by to nestačilo – podobně jako další děti z vesnice trpěla malárií a různými parazity. Chvíli jsem přemýšlela, že bych si Maniru adoptovala, ale po zvážení všech praktických důsledků jsem došla k tomu, že nemůžu tuhle křehkou květinu jen tak vytrhnout a přesadit do úplně cizího prostředí – lepší je podpořit její růst tam, kde už má kořeny. Měla jsem to štěstí ji v dalších letech na dálku i na místě sledovat a každé další setkání byla o něco radostnější než to předchozí. Po roce od natáčení UNICEF v její vesnici zavedl pitnou vodu a opravil školu, takže Manira začala chodit do školy. Žila sice ve stejném domečku, ale aspoň už nebyla nemocná a nemusela trávit celé hodiny nošením vody. Když jsem ji viděla naposledy, bylo jí 17. Stále chodila do školy, protože toho mnoho zameškala. Poprvé jsem s ní ale mohla mluvit bez překladatele, protože mluvila anglicky a francouzsky. I díky Maniře vím, že pomoc má smysl.

A tak zatímco rozespalí cestující kolem soustředěně hledí do svých iphonů, já dokážu myslet jen na to, jestli se mi i tentokrát podaří Maniru vidět. Bude jí 25 let. Jak asi vypadá? Dokončila školu? Má rodinu? Pozná mě ještě vůbec?? Otázky, na které během příštích pár dnů budu (snad) znát odpověď.

Autor: Pavla Gomba | pátek 24.3.2017 9:25 | karma článku: 27.04 | přečteno: 1369x

Další články blogera

Pavla Gomba

Pomoz si sám aneb tady kampeličky fungují

Na nízkých lavičkách uspořádaných do čtverce se tísní jedna žena vedle druhé. Kolem pobíhají děti, přesto je na pravidelném zasedání drobných střadatelek překvapivý klid. Za hluk, nepozornost a rušení se totiž platí pokuty.

5.4.2017 v 18:16 | Karma článku: 17.66 | Přečteno: 674 | Diskuse

Pavla Gomba

Zde raději nemarodit

Jak dí lidová moudrost, je lepší být zdravý (a bohatý) než chudý a nemocný. Lidé, kteří přicházejí do okresní nemocnice ve městě Nyanza, patří téměř výlučně do té druhé kategorie.

1.4.2017 v 8:18 | Karma článku: 17.31 | Přečteno: 839 | Diskuse

Pavla Gomba

Vyzujte se, vysíláme

Rozhlasové studio vypadá všude na světě podobně: stůl se sluchátky a mikrofony, pár židlí pro moderátora a hosty, hluková izolace na stěnách. V budově rwandského státního rozhlasu však narazíte na něco, co se jinde nevidí:

28.3.2017 v 23:04 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 555 | Diskuse

Pavla Gomba

Co si ve Rwandě určitě nevyfotíte

Žena v tmavě modré policejní uniformě sjede naše batohy přísným pohledem: „Žádné natáčení, žádné focení.“ Je sice skoro o hlavu menší než já, budí ale respekt.

28.3.2017 v 0:26 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 2054 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jan Tomášek

Himálájské pastorále

„Haridwar, Haridwar“ zaznělo odkudsi z dáli – a přitom jsem průvodčímu jasně oznámil, že chci aby mě v této stanici vzbudil. Tomu tedy říkám spolehlivost! Z vlaku jsem vyběhl na poslední chvíli...

23.11.2017 v 11:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Petr Janák

Na skok za kozorožci

Na našem výletu skrze Kyrgyzstán máme dnes v plánu cestu zpět do Biškeku, odkud jedeme dál do regionu a národního parku Ala Arča. Tam nás čeká trek na chatu Raceka, která bude výchozím bodem pro naši cestu na Pik Učitel.

23.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 80 | Diskuse

Michaela Illikova

S oslici do hor Mallorky

Co to napadne jednu zrovna smontovanou holku vydat se na prechod Mallorky? Jak se ji pujde, prezije to jeji titanova pater a koho cestou potka...

22.11.2017 v 19:00 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 219 | Diskuse

Jan Maceček

Srí Lanka - ráj nebo peklo..... část 2

Na Srí Lance se můj mladší bratr stal zcela náhodou stavařem a napůl domorodcem. Po devíti měsících se vracíme oprášit jeho projekt a vdechnout mu nový život. Vstříc dalším dobrodružstvím a zážitkům Life is holiday!

22.11.2017 v 18:00 | Karma článku: 14.18 | Přečteno: 435 | Diskuse

Bohumil Velikovský

JAMAJKA - méně známý Karibik

Článek o tom , jak jsme poznávali Jamajku mimo exkluzivní turistická centra , poznávali život místních lidí , krásnou přírodu i trochu historie tohoto krásného ostrova...

22.11.2017 v 17:13 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 203 |
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1084

Viděla jsem kus světa, konflikty, války, nespravedlnost, obrovské lidské utrpení. Proč tedy věřím v dobro? Protože se s ním každý den setkávám!Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.