Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Uprchlíkům dveře dokořán. V Africe!

První morální dilema mám hned v šest ráno po probuzení. V ubytovně v Kirehe nejde elektřina a neteče tady ani voda. Paní pokojská večer slíbila, že brzy ráno dá před každý pokoj kbelík s čerstvou vodou. Otevřu dveře – no jasně! 

Václav Marhoul a Kovy/ Karel Kovář mají přede dveřmi krásné modré kbelíky. U mojí dvanáctky chybí. Nedostalo se ani na Patrika Eliáše ve třináctce. Chvilinku, ale opravdu jen malou chvíli si pohrávám s myšlenkou si jeden z kbelíků „vypůjčit“. Rychle však pokušení překonám: nepokradeš - ani kbelík bližnímu svému!

Cizinců tady na východě Rwandy není mnoho a všichni směřují na stejné místo: do národního parku Akagera. Ano, toho parku, kam jsme z Česka před týdnem dovezli pět nosorožců. Díky tomu teď tady má Česká republika dobrý zvuk, a ačkoliv na tom nemáme nejmenší zásluhu, párkrát jsme byli při kontaktu s místními za nosorožce „pochváleni“.

Naše výprava však nepřijela za přírodními krásami, vyrážíme na lidsky mnohem složitější místo: do uprchlického tábora Mahama, kde právě teď žije víc než 60 tisíc lidí. Přicházejí sem od roku 2015, kdy v sousedním Burundi propukly nepokoje a násilné represe poté, co se v rozporu s ústavou tamější prezident rozhodl kandidovat potřetí v řadě. S politiky, kterým se nechce včas odejít, bývají problémy všude.

Na mapě je to z Kirehe do Mahama Camp nějakých třicet kilometrů, přesto tuto vzdálenost jedeme skoro hodinu. Asfaltová cesta totiž záhy končí a auto se na prašné silnici zbarvené železem do červena musí vyhýbat nejenom tisícům děr a výmolů, ale také vesničanům s kozami, školákům v uniformách a bicyklům, které lze pod tíhou kanystrů s vodou či nákladem nezralých banánů spíš jen tušit. Konečně Afrika, jak ji známe z filmů, ne ta prosklená nákupní centra a kavárny pro muzungu (místní výraz pro bělochy), jakých je plné hlavní město Kigali.

U vjezdu do tábora jsem nadšená z veliké dopravní značky nabádající řidiče, aby jeli pomalu, protože přecházejí děti. Vytáhlý voják v černé uniformě ale moje fotografické nadšení nesdílí. Nemusí nic říkat, pokrčení čela a drobný pohyb prstem stačí na to, abych si poslušně poposedla v autě dozadu – přece jenom jeho samopal budí větší respekt než můj mobil.

Pár pozdravů s místními kolegy, kteří tady pracují, a vjíždíme do vnitrozemí tábora, který je ještě mnohem větší, než si člověk představoval: z vršku až daleko do údolí jsou vidět stovky a stovky řad domečků, jejichž plechové střechy se v intenzivním rovníkovém slunci stříbřitě lesknou.    

První zastávka je ve zdravotnickém středisku. Vlastně ne, z auta vyskakujeme už u velkých černých nádrží na vodu s logem UNICEF, které stojí na hranici každého sektoru. Je mi trochu trapně, ale ta fotka se doma bude hodit :o)

Středisko je plné maminek s dětmi, které čekají na očkování. Zatímco naše česká čtyřka studuje leták o příznacích eboly, místní lékař už zve první matku dopředu. Očkuje se proti základním nemocem, které my už známe (naštěstí) jen z očkovacího průkazu: tetanu, tuberkulóze, dětské obrně, záškrtu… Všichni se shovívavě usmíváme v očekávání křiku a pláče očkovaného dítěte, ale chyba lávky, holčička se jen upřeně zadívá na pána v bílém plášti, mírně překvapená, co se to kolem děje. Statečná holka – bude se jí to v životě hodit!

Lékař vysvětluje, že ještě nedávno tady každý týden umíralo deset až patnáct lidí na malárii, zápaly plic a parazitární onemocnění. Díky distribuci moskytiér a prostředků proti komárům se však malárii podařilo zcela vymýtit a ostatní nemoci jsou díky zajištění pitné vody také na ústupu.

Úpravna vody je hned další zastávkou. Velké moderní zařízení, které čerpá vodu z řeky Kagera, jednoho z pramenných toků Nilu, tady funguje od roku 2016. Předtím musely děti a ženy chodit s kanystry pro vodu několik kilometrů daleko. Vzdálenost však nebyla největší problém. Daleko větším problémem byli krokodýli, pro které byly děti nabírající vodu snadnou kořistí, a také infekce přenášené závadnou povrchovou vodou z řeky.

Čerpadlo úpravny je plovoucí, takže funguje bez ohledu na to, jestli je v řece vody málo nebo hodně. Voda se potom složitým systém filtruje mechanicky, chemicky i biologicky, aby byla skutečně nezávadná. Kapacita úpravny je ohromná: nyní zajišťuje vodu pro 60 tisíc lidí denně, pokud se však položí trubky a vybudují koncová odběrná zařízení, může dodávat vodu dalším 30 tisícům lidí v okolních komunitách mimo tábor.

V rámci projektu se budují také veřejné toalety. Každá z nich slouží čtyřem rodinám. I to pomáhá zlepšit hygienu v táboře a omezit šíření nemocí.

Kolem veřejného vodovodu je rušno v každou denní dobu. Lidé přicházejí s velkými žlutými kanystry – voda je zapotřebí na pití, vaření i hygienu. Gedeon, hlavní technik úpravny, nadšeně vysvětluje, že kvalitu vody testují každý týden, a to jak v úpravně, tak na všech odběrných místech. Se širokým úsměvem mě gestem vyzve, abych se z venkovní kamenné nádrže napila.

„Nepij tu vodu, Pavli, nepij to,“ cedí mezi zuby Patrik, jako by snad místní rozuměli česky. Schistosomóza, břišní tyfus, úplavice, cholera… spousta nemocí, které by si člověk nechtěl přivézt.  Jsou však situace, kdy nemáte na výběr. Gedeon otvírá kohoutek a třicet lidí stojících okolo ztichne a upřeně sleduje, co se bude dít. Nenapít se vody, kterou tady pomáháme čistit, to prostě a jednoduše NELZE.

Statečně přistoupím ke kohoutku, naberu vodu z betonového umyvadla a ano, polykám vodu, která ještě před pár hodinami tekla mezi hrochy, krokodýly a larvami komárů o pár kilometrů opodál. Mňam. Je čerstvá, chladivá, a dá-li se to o obyčejné vodě říct, i chutná.

Uprchlických táborů jsem v různých částech světa pár prošla a tady v Mahama jsem čekala něco mnohem horšího. Lidi paralyzované vyčerpáním a bolestí, bez vyhlídek a konkrétního bodu, ke kterému mohou směřovat. Zoufalství se tady však nekoná. Z povrchního kontaktu samozřejmě člověk nemůže usuzovat, co tito lidé prožívají, jaké konkrétní problémy každý z nich řeší, k čemu se upínají, rozhodně se však nedá říct, že by tady viditelně strádali. Život v táboře je skromný, mnozí z místních uprchlíků se však mají lépe než doma. A energie tady je vlastně taky docela pozitivní: tábor bzučí činorodostí jako v úle, v každé uličce, v každém domečku se něco děje, každý se snaží přiložit ruku k dílu. Ležet a čekat na „pomoc“ je to poslední, jak by tyto lidi napadlo trávit čas.

Místní pracovníci se ale na situaci dívají střízlivěji a s obavami sledují situaci u sousedů. Současnému burundskému prezidentovi se nechce odejít ani po třetím období ve funkci a blížící se volby mohou přinést další represe a strádání. Příliv dalších desetitisíců lidí by pro všechny znamenal velký problém.

 

Je obdivuhodné, že Rwanda, jedna z nejchudších zemí světa, přijala 60 tisíc uprchlíků z Burundi (a dalších 60 tisíc z Konga - DRC). V zemi jen o málo větší než naše Morava žije 12 milionů lidí. Hustota osídlení je vysoká, zemědělství živí 90 procent populace, takže tady nenajdete ležet ani píď půdy ladem. Poskytnout pozemky pro celé okresní město uprchlíků tak v tomto prostředí skutečně znamená velkou investici.

Tábor Mahama ve Rwandě

A já chtíc nechtíc musím přemýšlet o tom, co by nastalo, kdybychom museli přijmout 60 tisíc uprchlíků u nás? Která obec by jim poskytla pozemky pro vybudování vlastního městečka? Dovolili bychom jim vycházet, obchodovat a hledat zaměstnání v okolí? Navýšili bychom kapacitu všech okolních nemocnic a škol? Nebo bychom je stříleli na hranicích?

Věřím, že případným uprchlíkům ze sousedních zemí bychom pomohli, byť by jich byly desetitisíce. I když dost možná se skřípěním zubů. Rwanda však jde ještě dále. Když například nedávno svět obletěly obrázky z trhu s otroky v Libyi, rwandské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že „vzhledem k politické filozofii a vlastní historii nemůžeme zůstat zticha ve chvíli, kdy jsou jiné lidské bytosti týrány a prodávány jako dobytek. Rwanda možná nebude moci přivítat všechny, ale naše dveře jsou otevřené dokořán.“

Proč taková starost a vstřícnost právě ve Rwandě?

Když se tam letos vydáte, na každém kroku uvidíte billboardy s nápisy „kwabuka 25“. V místním jazyce kinyarwanda to znamená „nezapomeňte/vzpomínejte“. Letos uběhlo 25 let od genocidy, během níž ve Rwandě za pouhé tři měsíce „zmizelo“ nejméně 800 tisíc lidí. Každý desátý člověk. Pro dnešní rwandské děti to je dějepis, stejně jako pro ty naše sametová revoluce. Ve starší generaci ale každý někoho z rodiny ztratil, tady zapomenout nelze. Jak velkou tragédii musí lidé a společnost prožít, aby byli schopni empatie? Přála bych si, aby to šlo i bez tragédií. Aby sytý hladovému aspoň někdy uvěřil.

 

Autor: Pavla Gomba | čtvrtek 27.6.2019 22:16 | karma článku: 31,48 | přečteno: 6640x
  • Další články autora

Pavla Gomba

Hotově nebo kartou? České dilema mají skvěle vyřešeno i tam, kde byste to vůbec nečekali.

Na odpočívadle pod průsmykem Pelela se prohání čerstvý himálajský vítr. Aby ne, jsme ve výšce 3400 m n.m. a teplotní rozdíl oproti údolí je pořádně znát.

16.8.2023 v 7:10 | Karma: 39,09 | Přečteno: 7771x | Diskuse| Společnost

Pavla Gomba

Děti jako zrcadlo. I křišťálová koule.

1. červen patří dětem. Rodiče jim kupují pamlsky a každá obec, firma či obchodní centrum pro děti pořádají zábavu. Původní myšlenka, proč slavit „den dětí“, však byla jiná.

2.6.2023 v 15:48 | Karma: 14,38 | Přečteno: 448x | Diskuse| Společnost

Pavla Gomba

České děti nežijí v bublině

Smích, štěstí a radostná bezstarostnost. Obraz dětství je tím zářivější, čím dále v čase se od něj nacházíme. Ve skutečnosti se však ve třinácti člověk může trápit úplně stejně jako ve třiceti.

10.3.2023 v 15:16 | Karma: 20,80 | Přečteno: 1319x | Diskuse| Společnost

Pavla Gomba

Jak se vybírá Dítě Česka

Řeknu to hned: těžce! Najít a ocenit nejaktivnější, nejinspirativnější a nejnadanější dítě v České republice je nejméně stejně náročné jako výběr osob pro udělení státního vyznamenání :o)

27.10.2022 v 18:15 | Karma: 34,44 | Přečteno: 2356x | Diskuse| Společnost

Pavla Gomba

Hodně nebo málo – voda je problém

„Takhle se to tady nedělá!“ Vzpomínám na ten káravý pohled, když mě ráno příslušník místní ochranky přistihl ve společné umývárně. Dodnes se stydím za to, že jsem při čištění zubů nechala vodu téct. Teď už kohoutek zavírám i doma.

24.8.2022 v 16:47 | Karma: 18,63 | Přečteno: 808x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno  11:09

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

Přítelkyni polil hořlavinou a zapálil. Muž dostal za vraždu sedmnáct let

25. dubna 2024  9:45,  aktualizováno  11:07

Na sedmnáct let do vězení poslal Krajský soud v Brně muže za upálení jeho družky v Rajhradě na...

AKTV už sedm let hájí zájmy televizí. Bojuje s piráty a za nové zákony

25. dubna 2024

Asociace komerčních televizí slaví letos na jaře již sedmé výročí od založení. Jejími prioritami...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  10:53

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3013x
Viděla jsem kus světa, konflikty, války, nespravedlnost, obrovské lidské utrpení. Proč tedy věřím v dobro? Protože se s ním každý den setkávám!

Seznam rubrik